آدیشن چیست؟

این مطلب در مورد تست صدای گویندگی (آدیشن) برای گرفتن پروژه‌هاست.
اگر منظورتان از جستجوی کلمه آدیشن در گوگل نرم‌افزار Adobe Audition بوده،
مقاله «بهترین نرم‌افزارهای ضبط صدا» را مطالعه کنید:

در صنعت سینما قبل از انجام هر پروژه‌ای از بازیگران دعوت می‌شود که با حضور در یک استودیوی فیلم‌سازی، آزمونی برای انتخاب یک نقش به‌خصوص بدهند. این کار را اصطلاحاً آدیشن (Audition)، اودیشن یا تست بازیگری می‌گویند.

در صنعت گویندگی هم (با اندکی تفاوت نسبت به سینما) این مسئله وجود دارد. ازآنجایی‌که بخش بزرگی از بازار گویندگی را گویندگان مستقلی تشکیل می‌دهند که به‌صورت دورکاری کار می‌کنند، آدیشن پروژه‌های صوتی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود؛ به این صورت که گویندگان بخشی از متن پروژه را به‌صورت اختصاصی برای کارفرما، ضبط و ارسال می‌کنند و کارفرما از بین آدیشن های ارسال‌شده، بهترین را برای پروژه خود انتخاب می‌کند. این کارِ گویندگان معمولاً بدون دستمزد و به‌صورت رایگان انجام می‌پذیرد.

 

آیا آدیشن برای گوینده هزینه‌بردار نیست؟

همان‌طور که در مقاله‌ی گوینده‌ی مستقل اشاره کردم، گوینده‌ی مستقل استودیوی شخصی ارزان‌قیمت ولی باکیفیتی در گوشه‌ای از خانه‌ی خود دارد و نیازی به آفیش استودیو ندارد. پس برای استودیو هزینه‌ای نمی کند. برای آدیشن هم کافی ست پنج دقیقه وقت گذاشته، توضیحات کارفرما را مطالعه کرده و متن نمونه را ضبط و ارسال کند.

بسیاری از گویندگان می‌گویند: ما 90 درصد زمان خود را صرف آدیشن می‌کنیم و تنها ده درصد زمان ما را انجام پروژه‌ها می‌گیرد اما همان ده درصد هزینه‌ی قابل قبولی دارد که به زحمت آدیشن ها می‌ارزد! برای دیدن بخشی از صحبت‌های یک گوینده‌ی مستقل حرفه‌ای، ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید با تخفیف ویژه!

کتاب بزرگراه گویندگی

راهنمای عملی ورود به حرفه گویندگی و دوبله
و کسب درآمد از آن
+ هدیه تست صدای جامع
+ یک و نیم ساعت ویدئوی آموزشی
قیمت اصلی 90 هزار تومان

الان فقط 45.000 تومان
نویسنده: علی حاجی‌پور
همین الان می‌خرم!
close-link